Серед горіхоплідних рослин, що їх вирощує людина для харчування, фундук займає одне із найбільш поважних місць. Це обумовлено його невибагливістю до умов вирощування, високою споживчою цінністю, хорошою врожайністю та іншими корисними якостями.

Фундук містить майже все, що визначає поживність продукту: 63-72% жирів, 15-23% білків, 6-10% вуглеводів, багато вітамінів та інших корисних речовин. Ядро фундука використовують у кондитерській та харчовій промисловості. Масло з фундука має дуже приємний смак і застосовується у фармацевтичній промисловості. За калорійністю фундук перевершує хліб, м´ясо, молоко, не кажучи вже про картоплю, овочі та фрукти. Пилок суцвіть фундука є першим весняним кормом для бджіл. Вирощувати фундук надзвичайно вигідно.

А тепер - кілька порад щодо того, як правильно садити і вирощувати фундук.

Для посадки саджанців фундука підходять майже всі різновиди ґрунтів, крім сухих піщаних, заболочених та засолених. Добре росте він як на рівній місцевості, так і на схилах. Маючи поверхневу кореневу систему, фундук дуже добре зміцнює схили, не допускаючи їх ерозії. За кордоном - наприклад в Турції, Італії - фундук росте виключно на схилах гір, в місцях, непридатних для інших культур, даючи при цьому хороші врожаї.

Для саджанців фундука підходять західні, північно-західні, північні, північно-східні та східні схили. Не підходять для саджанців фундука південні схили, де раніше зацвітають жіночі та чоловічі квіти, пошкоджуючись весняними заморозками.

Для кращого плодоношення на присадибних ділянках потрібно висаджувати не менше 2 різних сортів - це буде сприяти кращому опиленню. Адже фундук - рослина «чужозапилювана», тому сади, закладені одним сортом, дають дуже низькі врожаї. Розміщувати дерева слід на відстані мінімум 4 м одне від одного. На промислових плантаціях обов'язково висаджують сорти-запилювачі, розміщуючи їх за певною схемою.

Фундук, як і більшість плодових дерев та кущів, можна садити навесні та восени. До садіння саджанці потрібно потримати у вологому ґрунті або воді. В жодному разі не слід занурювати корені в бовтанку із глини - краще використовувати гідрогель (40 г на відро води).

Фундук потрібно садити за схемою 5х4м, 5х5м, 6х4м, 6х5м або 6х6м. Щоб швидше отримати велику фінансову віддачу з фундука, можна зробити загущену посадку, наприклад: 5х2,5м, 5х3, 6х2,5 чи 6х3м. Тоді вже на шостий рік збирають повний промисловий врожай. Потім, коли крони зімкнуться, видаляють кожне друге дерево (кущ) або ж спочатку кожне друге дерево сильно обрізають, залишаючи більше місця для постійних дерев, а потім, коли і після такого обрізання крони змикаються, повністю його видаляють.

Догляд за фундуком полягає в прополюванні бур'янів та розпушуванні ґрунту в пристовбурних колах. Оскільки коренева система у фундука поверхнева (корені рослини розміщені на глибині 10-15 см), робити це потрібно достатньо акуратно, на глибину 5-8 см. Обрізані корені товщиною 3-5 см не відновлюють росту. Фундук - це кущ, і бокові паростки починають з'являтися на третій рік. Але при бажанні ви можете сформувати з нього дерево, буде набагато зручніше збирати врожай, особливо на промислових плантаціях. Для цього потрібно буде постійно вирізати всі новоутворені пагони. Якщо ж ви все вирішили формувати кущ, потрібно слідкувати, щоб він не загущувався, тому що це погано вплине на якість врожаю. Загущений кущ погано освітлюється сонцем і весь врожай зосередиться на зовнішніх гілках, а горішки стануть меншими. Тому, починаючи із 5-7 року, в кущі потрібно залишити 5-7 пагонів, вирізаючи інші. У сортових саджанців плодоносіння починається на 4 рік після садіння, а у сіянців - на 2 роки пізніше.

Пік плодоношення фундука припадає на 7-20 рік. Фундук – культура довговічна. На одному місці фундук може рости до 100 і більше років. Пік плодоносіння приходиться на 7-20 рік. Для омолодження куща його зрізують під корінь, а на наступний рік починають з'являтися нові пагони, які знову вступають в плодоношення.

Фундук – не лише цінна культура, він ще й дуже декоративний. Крім зеленолистих сортів є також червонолисті, жовтолисті, з розсіченим листям - вони можуть стати прикрасою будь-якого саду.

Компанія СонцеСад пропонує саджанці фундука найкращих сортів (фундук барселонський, фундук Косфорд, фундук Галле, фундук Едмунд та інші). Ми надішлемо вам саджанці поштою у ваше місто.